איך ניתן לדעת אם הדיסק הקשיח שלי תקול?

פורום פורומים פורום תמיכה בתקלות מחשבים איך ניתן לדעת אם הדיסק הקשיח שלי תקול?

מוצגות 1 תגובות (מתוך 1 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    admin
    מנהל בפורום

ש. מה אמור לעורר את חשדי שהקשיח שלי תקול?

ת. אם חלונות מסרב לעלות כרגיל, מראה מסך כחול בזמן העבודה, מסרב לקרוא\לשנות קבצים, ישנה סבירות גבוהה שהכונן הקשיח שברשותכם תקול, ומייד נסביר כיצד לאמת את החשד.

חשוב מאוד:
    אם קיים חשש, אפילו הקטן ביותר, שאחד או יותר מהכוננים הקשיחים במחשב פגומים, יש לגבות מיידית את כל המידע המצוי בהם, בכדי למנוע מצב בו הכונן מת ותצטרכו לפנות לשירותי שחזור מידע.

ש. במידה ואני אכן חושד שהכונן שלי תקול, איך אני מוודא את זה?

ת. קודם כל, במידה והדיסק יוצר רעשים חריגים\תקתוקים\נקישות או שומעים את הפלטות מסתובבות ומייד נתקעות, כנראה שהקשיח אכן תקול. במידה ולא נשמע רעש חריג, ניתן לסרוק את הדיסק באמצעות תוכנה. אחת הפופולריות והמומלצות נקראת MHDD (עליה ארחיב בהמשך), אשר בודקת את הכוננים הקשיחים ומחפשת עליהם סקטורים מתים. במידה ואכן נמצאו סקטורים שאינם ניתנים לקריאה, משמעות הדבר היא שהקשיח אכן תקול.

חשוב: לפני הרצת סריקה להרדיסק בעייתי, מומלץ לבצע chkdsk /p /r להרדיסק!

יש לציין כי כל יצרן פיתח תוכנה ייעודית הבודקת את התקינות של הכוננים שלו, ולכן ההמלצה היא בעיקר לסרוק באמצעות אותה תוכנה יעודית לדיסק שלכם, חשוב מאוד: על אחריותו של המשתמש לודא כי הכונן שברשותו מהיצרן שכתב את התוכנה, אחרת במקרה הטוב התוכנה לא תעבוד, ובמקרה הרע יכולה לגרום לנזק.

*
     MAXTOR נרכשה על ידי SEAGATE.

*
    אם הדיסק שברשותכם הוא מתוצרת Hitachi
    שימו לב ש-Hitachi הפיצו מספר תוכנות למספר דגמים, לכן יש לברר שם דגם מדויק בטרם תשתמשו בתוכנה
    .

מדריך לשימוש בתוכנת MHDD:

את התוכנה יש להעביר לדיסקט או ל-CD, ולטעון את התוכנה דרכו. (*שימו לב שהתוכנה אינה קוראת דיסקים המוגדרים כסלייב לכן במידה ותרצו לסרוק דיסק כזה, עליכם לג'מפר אותו כמאסטר לפני טעינת התוכנה*). אחרי שהעלנו את התוכנה יוצג תפריט ראשוני הנותן אפשרות תמיכה ב-SCSI, אם אין ברשותכם דיסק בעל בקר כזה המשיכו בלעדיו, במסך שנפתח לאחר מכן, יש לבחור את הכונן שחשוד כתקול ובמסך השלישי יש ללחוץ פעמיים על F4 בכדי לגרום לתוכנה להתחיל לחפש בכונן אחר סקטורים מתים או תקולים. במידה והתוכנה מוצאת סקטורים שכאלה, הכונן אינו אמין ויש לגבות את כל המידע עליו, ובמידה והוא עדיין בתחום האחריות, יש לדרוש אותה מהחנות ממנה נקנה הכונן.

התוכנה מודדת כמה זמן לוקח לכל סקטור להגיב, כשהמצב הטוב ביותר הוא זמן התגובה הנמוך ביותר (=וממוקם בראש הטבלה שבצד ימין).

מקור: HWZONE

קישור למקור:

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=124642.0;wap2

takala2008-5-24 19:42:46

מוצגות 1 תגובות (מתוך 1 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.